Рецепти

muhalebija
23 May

Рецепт за Мухалебија со свежо млеко од Бучен Козјак

Потребни состојки: 1 л свежо млеко од Бучен Козјак 30 г кокосово брашно 100 г путер 6 лажици пченичен гриз 250 г шеќер 1 ванилин шеќер   Во тенџере на оган растопете го путерот, додадете го гризот и мешајте околу 1 минута. Налејте го млекото и продолжете со мешање. Потоа додадете го ванилиниот...